Race class

Teams

Model year

Model

Drivers

u4105-b
Racing class : Team : Model year : Model : Drivers : Registration : U-4105, U-4099 and A-1393 (temporary license plates) Engine : V4 Power output : Transmission : Special / Notable : Sweden plates PA-8554 ??
Simo Lampinen ja Klaus Sohlberg, Saab 96, Hankiralli. Vuosi ilmeisesti 1967.

Simo Lampinen ja Klaus Sohlberg, Saab 96, Hankiralli. Vuosi ilmeisesti 1967.

Saab 96 U-4105

Saab 96 U-4105. Simo Lampinen – Klaus Sohlberg

3 Responses so far.

  1. Kari Korpelainen
    reply

    Mulla on pari kuvaa tästä punaisesta ”siirtokilpi”saabista Itärallissa -67. Joten taitaa olla Hankiralli -67 kysessä.

    • Kari Korpelainen
      reply

      Moi taas!
      Sain vähän lisää tietoa tuosta punaisesta U-4105 V4:sta.
      Todennäköisesti auto oli PA8554, Trollhättanista.
      Simo ajoi sillä -67 Hankirallissa, Itärallissa, Suurajoissa. Tampererallissa kilpenä oli U-4099 ja Helsinkirallissa A-1393.
      1968 oli sama juttu.
      Nämä tiedot toimitti tietysti Rafu.

  2. admin
    reply

    Jep, mulla on skannattuna joku Scan-Auton mainos ’67 Jyskälän voitosta ja sitten lehtileike ’68 hankiksen palkintojenjaosta. Molemmissa on kilpenä U-4099.

    Tässä ote Rafun tulosluettelosta:

    U-4099
    Westendin SM-jäärata 20.2.1966
    Hankiralli 25.-27.2.1966
    Salpausselkäralli 14.-15.5.1966
    Itäralli 8.-9.7.1967
    Jyväskylän suurajot 18.-20.8.1967
    Tampere-ralli 9.-10.9.1967
    Hankiralli 23.-25.2.1968
    Salpausselkä ralli 25.-26.5.1968

    A-1393
    Helsinkiralli 11.-12.11.1967

    Ruotsin tuliainenhan se oli aivan selvästi, täytyypä yrittää tentata Simoa onko sillä mitä muistikuvia tuosta. Olisi hyvä todentaa, että se tosiaan oli PA8554.

    Simo osallistui PA8554:llä vissiin ainakin Ruotsin ralliin 1967. Vaikuttaa todennäköiseltä, että sama auto voisi olla.

    Tommi

Leave a Reply